10 قانون بدنسازی | چاقی

10 قانون بدنسازی

[if gte mso 9]>

10 قانون کورمیرز عبارتند از:

 

1- در هره از وزنه های دلخواه استفاده کنین

شاید کار کردن با دستگاه واسه شما خیلی مورد پسند نباشه. وقتی که می خواین حجم اضافه کنین باید از دمبل استفاده کنین. کارکردن با دمبل باعث می شه تا تموم ماهیچه های فرعی و اصلی شما استفاده کرده شن و این کار حجم بیشتری رو به اونا اضافه می کنه. هر چی حرکت قسمتای جور واجور بدن بیشتر باشه (که این با به کار گیری دمبل ممکن هستش) ماهیچه های بیشتری استفاده می شن و نتیجه بهتری می گیرین.

 

2- حرکات ترکیبی

یادتون باشه که شما می خواید تا حجم کلیه بافتای ماهیچه ای بدن خود رو زیاد کنین. بعضی از مربیان بدن سازی تصور می کنن که باید روی هر ماهیچه به طور جدا از هم کار کرد اما شما بهتره به نصیحتای کریس کورمیرز گوش کنین تا ماهیچه هاتون بیشتر از هر موقع دیگری رشد کنن. انجام تمرینات ترکیبی به هر ماهیچه فضای بیشتری واسه رشد کردن میده.

 

3- قسمتای قابل رشد رو پیدا کنین

قبل از هر چیز باید قسمتایی از بدن رو که ماهیچه اونا نیاز به کار بیشتری دارن رو پیدا کنین و هر زمان که باشگاه می رید تلاش کنین اول روی اون قسمتا کار کنین. بیشتر افراد بعضی قسمتای بدنشون "ورزیده" تر از بقیه قسمتا هستش. پس تلاش کنین توجه خود رو روی اون قسمتایی که نیاز به کار بیشتری دارن معطوف کنین.

 

4- ببینین کدوم تمرین باعث ایجاد بیشترین اندازه حجم در بدن شما می شه

با تمرین و تجربه شما به این مطلب اطلاع کامل پیدا می کنین که با به کار گیری کدوم تمرین می تونین ماهیچه های خود رو حجیم تر کنین. پس اگه می خواین ماهیچه هاتون ورزیده شن، حرکات و تمرینای جور واجور رو امتحان کنین و ببینین کدوم یکی از اونا واسه شما مفیدتر واقع می شن. دوباره هم باید گفت که تلاش کنین بیشتر از هر چیز روی حرکات با دمبل تکیه کنین چون که بهترین حرکت واسه حجم آوردن همین تمرینات با دمبل هستن.

 

5- به خود آسیب نرسانید

ترکیبی از تمرینای غیر قابل تحمل به همراه وزنه های سنگین، خطر بروز جراحت و آسیب رو تا حد زیادی زیاد می کنه. بیشتر بدن سازه ها به دلیل پارگی زرد پی، جابه جا شدن دیسک کمر، و فشارهای شدید به دلیل بلند کردن وزنه های سنگین مجبور به ترک حرفه خود می شن. باید خیلی مراقب باشین و حتما قبل از شروع تمرینات بدن خود رو خوب گرم کنین و کم کم شدت تمرینات رو زیاد کنین.

 

6- از حد متناسب ستا بهره ببرین

کورمیرز پیشنهاد می کنه که به طور روزانه در 16 تا 20ه به ورزش بپردازید. اگه یه بدن ساز حرفه ای نیستین روزی 12 تا 16ه هم واسه شما بسه. ستا رو واسه هر گروه از ماهیچه ها به طور جداگونه انجام بدین تا احساس خستگی کنین. این کار باعث می شه که بهترین نتیجه رو از تمرینات خود بگیرین. تلاش کنین در طول یه روز روی بیشتر از 2 قسمت از بدن خود کار نکنین چون که این کار باعث تلف شدن انرژی بیشتر از اندازه بدن شده و مانع حجیم شدن عضلات بدن می شه.

 

7- حرکات رو نشمارید

هیچ شماره مطلوب از حرکات موجود نیس. بیشتر بدن سازه ها انجام 4ه از 4 تا 5 حرکت محتلف در طول یه روز رو پیشنهاد می کنن. همونطور که در بالا هم گفته شد این به شما وابسته که تا چه حد راغب به پرورش اندام خود هستین. بدن سازای حرفه ای معمولا از مکملای غذایی استفاده می کنن که این به اونا توانایی نیروی بیشتری رو بخشیده و به اونا در پرورش عضلات کمک بیشتری می کنه.

 

8- تکرار همیشگی

کریس کورمیرز تمرینات سنگین رو به همراه تکرار فراوون پیشنهاد می کنه. مثلا وزنه 22 کیلویی رو بلند کنین و بعد تا اونجا که می تونین اونو بالای زمین نگاه دارین. اونقدر به بدن خود کشش بدین تا دیگه حتی یه سانتی متر هم نتونین اونا رو بیشتر بکشین.

 

9- توانایی خود رو سبک سنگین کنین

بعضی وقتا با اضافه کردن یکی دوه دیگه، بیشترین اندازه توانایی خود رو آزمایش بزنین. البته یادتون باشه که هر گاه تمرینای شدید به همراه وزنه های سنگین رو انجام می دید خطر بروز جراحت تا حد زیادی زیاد میشه. پس وزنه رو به ترتیب اضافه کنین و این کار رو تا وقتی که یه بار بیشتر نتونین وزنه بزنین ادامه بدین. به طور مثال زمانیکه در حال آزمایش زدن حرکت پرس سینه هستین از یه وزن مناسب شروع کنین و کم کم وزنه رو سنگین کنین تا وقتی که حتی یه کیلوگرم بیشتر رو هم نتونین تحمل کنین.

 

10- گوشت استفاده کنین

بدن شما در بین انجام اینجور ورزشایی نیاز به پروتئین داره تا بتونه حجم بیاره. هر چی پروتئین مصرفی بیشتر باشه بالطبع نتیجه بهتری میگیرین. ماهیچه گوشت قرمز رو به رژیم غذایی خود اضافه کنین چون که یکی از منابع غنی پروتئین هستش. خیلی ساده س!: ترکیبی از رژیم غذای با پروتئین بالا و انجام حرکات ورزشی مناسب به شما کمک می کنه تا ماهیچه هاتون رو اونطور که هیچ وقت فکرش رو هم نمی کردین پرورش بدین.

.

منبع : banookade.ir