10 فواید شگفت انگیز میخک | طب ایرانی

 

 

خواص و فواید میخک

 

میخک یکی از محبوب ترین ادویه واسه ترشی جاته و در سراسر جهان به عنوان ادویه استفاده می شه . اما تعداد کمی از مردم در مورد فواید عجیب میخک اطلاعی نداره . دراین بخش شمارو با فواید میخک آشنا میکنیم.

1. مغذی

میخک ، دارای مواد مغذی لازم تشکیل شده که شامل  ویتامینای خوبه مخصوصا  کلسیم و منیزیم اون زیاده . میخک حتی می تونه  مقدار خوبی انرژی جفت و جور می کنه و شامل فیبر  است.

2. ضد باکتری و ضد قارچ است

میخک می تونه یه راه طبیعی موثر واسه مقابله با باکتری باشه  مخصوصا  واسه کسائی که  معده ضعیفی دارن خیلی خوبه . علاوه بر این،  میخک خواص ضد قارچی داره  و می تونه در بیماریای پوستی اثر داشته باشه.

3. ضد درد

روغن میخک  به عنوان یه درمان واسه  دندون درد  استفاده  شه.

4 . داروی مقوی  واسه غرایز جنسی

میخک به طور سنتی  داروی مقوی غرایز جنسیه .  ، تحقیقات گذشته نشون میده که میخک در انزال زود رس بسیار موثره.

5. معده پسند

میخک یکی از بهترین انتخابای غذا واسه معده شماس . نه  تنها  با نفخ و زخم  معده مقابله میکنه ، بلکه حالت تهوع و سوء هاضمه موثره.

6-. واسه قلب خوبه

مانع از لخته شدن خون  می شه و در ن تیجه و می تونه از سکته مغزی جلوگیری کنه.

7. با سرطان مقابله میکنه

هر چند هنوز زوده درباره این خاصیت میخک بحث کنیم ولی  ، تحقیقات جدید  نشون داده که ممکنه میخک  از سرطن پوست ، ریه ها و دستگاه گوارش پیشگیری کنه.

8. داروهای ضد التهابی

فلاونوئیدهای موجود در روغن میخک ، دارای خواص ضد التهابی بسیار خوبیه و می تونه واسه بیماران گرفتار به روماتیسم به درد بخور باشه. علاوه بر این، به درمان جزیی بیماریهای تنفسی هم کمک میکنه.

9. دفع پشه

یه  خاصیت عجیب میخک دفع حشرانه .  مخصوصا در مکانایی که مالاریا ، تب دانگ و دیگه بیماریهای منتقله به وسیله پشه  وجوددارد  واسه در امان موندن از دانه های میخک استفاده میکنن.

10. تقویت کننده ایمنی

میخک  سیستم ایمنی بدن رو تقویت کرده  می تونه از بیماریهای جور واجور پیشگیری کنه

منبع : hidoctor.ir