10 ماده غذایی برای درمان آفتاب سوختگی | طب ایرانی

10 ماده غذایی واسه درمان آفتاب سوختگی

درمان آفتاب سوختگی ممکنه از یخچال خونه شروع شه. البته همه افراد در برابر آفتاب زدگی قرار ندارن اما در روزای گرم و آفتابی تابستون این موضوع بعید نیس.

بهتره قبل اینکه دچار آفتاب زدگی و آفتاب سوختگی شید از بروز اون جلوگیری کنین. اینکار باعث می شه خطر دچار شدن به سرطان پوست و هم پیری کاهش پیدا کنه. حالا خوبیش اینه بعضی از غذاها هست که می تونه بدن شما رو در برابر این پدیده مراقبت کنه. بعضی از مواد هم با اینکه از بروز آفتاب سوختگی جلوگیری نمی کنن اما درد حاصل از اونو کمتر می کنن.

 

سیب زمینی:
به کار گیری سیب زمینی واسه بیشتر آدمایی که در حال کاهش وزن هستن زیاد پیشنهاد نمی شه اما مصرف کم اون می تونه در برابر آفتاب سوختگی به درد بخور باشه. ترکیبات نشاسته ای سیب زمینی به بهتر شدن آفتاب سوختگی کمک می کنه. یه عدد سیب زمینی خام رو برش بدین و تیکه ای از اونو روی نقاطی از بدن که دچار آفتاب سوختگی شده بمالید. واسه درمان سریع تر، یه عدد سیب زمینی خام و سرد رو رنده کنین و به عنوان پماد مورد استفاده بذارین.

 

جوی دوسر:
وقتی که کل بدن شما دچار آفتاب سوختگی شده، جوی دوسر آرامش دهنده بسیار خوبی هستش.یه پیمانه جوی دو سر رو در غذاساز بریزین. بعد اونو در حموم وان سرد بریزین و خودتون در اون دراز بکشین.

 

چای سبز:
چای سبز نه فقط یه ماده طبیعی قوی واسه کاهش وزن حساب می شه بلکه ترکیب کاتچین موجود در اون بدن رو در مقابل تابشای مضر خورشید مراقبت می کنه. تانیک اسید موجود در اون، درد حاصل از آفتاب سوختگی رو آرامش میده. تحقیقات انجام شده نشون می دهد که نوشیدن فقط دو پیمانه چای سبز در روز می تونه از بروز آفتاب سوختگی و اثرات مضر تابش خورشید جلوگیری کنه. اگه از چهره سوخته خود رنج می برید، دو کیسه جای سبز رو در آب سرد خیس کنین و روی نواحی مورد نظر در صورت بذارین. اسید تانیک چای درد آفتاب سوختگی رو کمتر می کنه.

 

 

 

انار:
انار و پودر انار، منبع غنی از الاژیک اسیده که می تونه پوست شما رو از آسیب اشعه ماورا بنفش خورشید مراقبت کنه. در طول ماه های گرم تابستون، خوردن انار رو یادتون نره. خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی اون می تونه یه لایه محافظتی دیگه به پوست اضافه کنه.

توت فرنگی و تمشک:
محتوای تانین در توتا به کاهش نشونه های آفتاب سوختگی کمک می کنه. توت فرنگی رسیده رو له کنین و در نواحی که دچار آفتاب سوختگی شده بذارین. بعد از چند دقیقه اونو بشورید.

 

 

 

خیار:
خیار که یه ماده رفع کننده تشنگیه، می تونه درد حاصل از آفتاب سوختگی رو آرامش دهد بدون اینکه ماده شیمیایی و مضر وارد بدن شه. اگه الان بدن شما دچار آفتاب سوختگی شده، یه عدد خیار رو خرد کنین و روی پوست بذارین. کارشناسان پیشنهاد می کنن که خیار می تونه در مقابل خورشید نقش مراقبت کنندگی داشته باشه. یه خیار ارگانیک و طبیعی پیدا کنین و خرد کنین. آب اونو بگیرین. با گلیسیرین و گلاب مخلوط کنین و در برابر آفتاب ازش استفاده کنین.

 

گواوا:

این میوه خواص آنتی اکسیدانی زیادی داره و می تونه بدن رو در برابر اشعه مضر خورشید مراقبت کنه. یه عدد گواوا دارای مقادیر خیلی از ویتامین C هستش که به درمان و مراقبت از پوست کمک می کنه. از این میوه خوشمزه آخر لذت رو ببرین. تلاش کنین بقیه مواد شامل ویتامین C مثل فلفل دلمه ای، توت فرنگی و بروکلی رو هم وارد رژیم غذایی خود کنین.

 

 

گوجه فرنگی:
اگه به دنبال دلیل دیگری واسه استفاده کردن از گوجه فرنگی هستین باید بدونین که این ماده در برابر آفتاب سوختگی بسیار خوب عمل می کنه. گوجه فرنگی نه فقط یه ماده غذایی عالی واسه بدنه بلکه در مقابل آسیبای نور خورشید به بدن مراقبت می کنه.در تحقیقات انجام شده محققان به این نتیجه رسیدن آدمایی که روزانه ۵ قاشق غذاخوری غذاهای غنی از لیکوپن مثل گوجه فرنگی رو مصرف می کنن،۲۵ درصد مراقبت طبیعی بیشتری از پوست دارن. تلاش کنین مصرف گوجه فرنگی رو زیادتر کنین و از سس طبیعی گوجه فرنگی روی غذاهای خود استفاده کنین.

 

کالاندولا:
این گیاه دارای خواص ضد التهابی فراوانیه که آفتاب سوختگی رو آرامش میده و میشه از اون به عنوان یه درمان خونگی یاد کرد. یه ضماد از اون جفت و جور کنین و روی نواحی بذارین که دچار آفتاب سوختگی شده. این کار سرعت درمان اونو بیشتر می کنه.

 

 

آلوئه ورا:
آلوئه ورا در بیشتر نوشیدنیای سالم استفاده میشن اما این گیاه در درمان و آرامش آفتاب سوختگی هم موثره. برگای آلوئه ورا رو بشکنید و عصاره اونو خارج کنین. بعد این عصاره رو روی پوست بذارین. اگه آلوئه اون طرف طبیعی ندارین می تونین عصاره اونو از فروشگاه های معتبر بخرین.

منبع: healthmag.ir 

.

منبع : banookade.ir