10 ماده غذایی برای تقویت انرژی | تغذیه سالم

سبزیجات پر از مواد مغذی هستن و باعث افزایش انرژی بدن می شن

 

خیلی از ما واسه به دست آوردن انرژی در طول روز مواد غذایی مانند کافئین، شکر، و دیگه گزینه های ناسالم رو انتخاب می کنیم، که با اینکه به طور کاذب و به سرعت سطح انرژی رو زیاد می کنن اما به همون سرعت، منتهی به خالی کردن انرژی هم می شن.

 

اینجا 10 گزینه آسون و به درد بخور غذایی واسه تقویت انرژی در تموم طول روز پیشنهاد شده:

 

غلات سبوس دار: کربوهیدراتا در سوخت و ساز بدن نقش دارن ضمن این که گلوکز تولید شده از شکستن ترکیبات کربوهیدراتی، پس از ورود به جریان خون، در اختیار بافتا و سلولای بدن قرار میگیره. این وسط کربوهیدراتای پیچیده موجود در غلات سبوس دار و نون کامل، روند هضمشون طولانی تره و سطح انرژی رو پایدارتر نگه می دارن. کربوهیدراتای فراوری شده مانند نون سفید منتهی به انفجار سریع انرژی و افت سریع اون می شن.

 

ماست: اضافه کردن پروتئین به کربوهیدرات لازمه و سطح انرژی رو پایدارتر نگه می داره. ماست یونانی در هر فنجون ماست سنتی شامل 5 گرم پروتئینه. ماست منبع عالی واسه داشتن یه صبحونه مقوی است. البته دقت کنین چون بعضی از شکلای جور واجور ماست شامل قند اضافه شده هستن.

 

آجیل: آجیل منبع عالی پروتئین، فیبر و مواد مغذی و یه میان وعده خوبه. تنها باید در نظر داشته باشین که یه چهارم فنجون آجیل واسه میان وعده کافیه چون کالری خیلی بالایی داره.

 

مخلوط میوه ها: این ترکیب منبع خوبی از کربوهیدراتای سالم، ویتامینا و مواد معدنی مانند ویتامین آ و ثه که به پیشگیری از عفونتا و تقویت سیستم ایمنی بدن هم کمک می کنه. موسسه ملی تغذیه آمریکا پیشنهاد به مصرف یه دوم فنجون از ترکیب میوه ها در روز واسه بزرگسالان می کنه. مصرف شکلای جور واجور توتا با ماست و یا ترکیب سیب و موز واسه میان وعده هم هضم راحت تری داره و هم انرژی رو در سطح بالاتر نگه می داره.

 

ماهی: پیشنهاد کارشناسان تغذیه، مصرف دو وعده ماهی در هفته س. ماهی منبع عالی از پروتئین بدون چربی و پر از اسیدهای چرب امگا 3 هستش. غذاهای دریایی از جمله ماهی هم اینکه غنی از مواد معدنی مانند آهن هستن که یه جزء هموگلوبین حساب می شه و در حمل انرژی به سراسر بدن موثره.

 

لوبیا: این دانه های به درد بخور، سرشاز از پروتئین کم چرب هستن و بهترین گزینه واسه گیاه خواران از نظر دریافت پروتئین حساب می شن. لوبیا هم اینکه غنی از منیزیوم، کلسیم، پتاسیم، و ویتامینای گروه به که واسه متابولیسم سالم به درد بخور هستن.

 

سبزیجات تیره رنگ: در کنار میوه ها، سبزیجات هم پر از مواد مغذی هستن؛ مخصوصا سبزیجات تیره رنگ مانند اسفناج، چغندر و دیگه گزینه های برگ دار، اندازه نیاز به ویتامین ث، ویتامین آ، کلسیم، آهن، فیبر و پروتئین رو در روز تامین می کنن. در واقع یه وعده اسفناج 200 درصد از اندازه نیاز روزانه شما به ویتامین آ رو تامین می کنه.

 

شکلات تیره: تخمین زده شده که آمریکاییا به صورت میانگین در حدود 3.6 اونس شکلات در هفته مصرف می کنن. شکلات تیره و کمتر پردازش شده، غنی از آنتی اکسیدانی به نام فلاوانوله که نشون داده شده به حفظ سلامت قلب کمک می کنه. قلب سالم به معنی وجود اکسیژن بیشتر در بدن و سطح انرژی بالاتره.

 

ذرت: این منبع هم کم چرب و سرشار فیبره و یه میان وعده عالی واسه حفظ سطح انرژی حساب می شه.

 

آب: راحت ترین گزینه واسه حفظ ذخیره انرژیه. چون حتی کم آبی ناچیز در بدن منتهی به افت انرژی می شه. شما باید روزانه دست کم 8 اونس مایعات بدون افزودنیای شیرین کننده دریافت کنین. نوشیدنیای کافئین دار، مانند قهوه، چای یا نوشابه، نمی تونن کم آبی بدن رو در طول روز جبران کنن.

 

نکته: ورزش!
با وجود انتخاب گزینه های غذایی به درد بخور واسه نگه داشتن سطح انرژی، ورزش یه راه به درد بخور واسه تقویت انرژی شما هستش. بنا به اعلام انجمن قلب آمریکا، تنها 30 دقیقه ورزش در طول روز، منتهی به ایجاد قدرت و ایستادگی قلبی عروقی می شه و اکسیژن و مواد مغذی به درد بخور رو به سلولای بدن میرسونه ضمن این که تضمین کننده بهبود سطح خلق و خو است.

منبع :