10 ماده خوراکی با خاصیت های فوق العاده | بیماری

:
10 ماده خوراکی با خاصیتای فوق العاده

:

سایت فرادید: الان آوکادو، زنجبیل، زردچوبه و دیگر مواد خوراکی مثل این به عنوان مواد خوراکی با خواص فوق العاده جای خود رو در اروپا و آمریکا باز کردن.

به گزارش دویچه وله، آسایی یکی از شکلای جور واجور میوه های تیره ای به نام سته س. این میوه کم کم جای خود رو در سراسر جهان باز کرده، چون اون طور که میگن مصرف این میوه دلیل لاغری می شه. هم اینکه می گن که آسایی به خاطر داشتن منابع غنی آنتی اکسیدان از بروز چین و چروک پوست جلوگیری می کنه و نقش مهمی در پیشگیری از سرطان داره. بی دلیل نیس که خیلی از ورزشکاران با خوردن آسایی به دنبال قدرت بیشترند.

آوکادو یکی از چرب ترین میوه ها در دنیاس. با این حال آوکادو جزو غذاهای چاق کننده به حساب نمیاد، چون چربی این میوه غیراشباع و با ارزشه و به خاطر همین هم مصرف اون اثری مثبت بر سطح کلسترول و سیستم قلبی-عروقی بدن میذاره. آوکادو دارای ویتامینای فراوانیه که دلیل تقویت پوست، موی بدن، سیستم ایمنی و اعصاب می شه.

چیا گیاهیه یه ساله از خونواده نعناعیان. هرچند خود گیاه کاربرد تزئینی هم داره، تخمای کوچیک چیا به خاطر ذخیره بالای پروتئین و اسیدهای چربِ امگا -۳ و امگا -۶ مشهور هستن. می گن که اقوام مایا و آزتک در آمریکای جنوبی از ۵ هزار سال پیش تا الان خواص تخم چیا رو می شناخته ان. تخم چیا مزه خاصی نداره.

دیوخار که اونو سفیدخار یا خفچه هم می گن، گیاهیه پرخار از خونواده بادمجانیان. دیوخار شکلای جور واجور وحشی و تزئینی مختلفی داره با خاصیتای زیاد دارویی. میوه های این درختچه رو سالم ترین میوه های جهان می گن. می گن که از جمله خواص این میوه تقویت سیستم ایمنی، قلب و کمک به کاهش فشار خون در بدنه. دیوخار در ایران از جمله در مناطقی چون ارومیه، جاده سنتو و جیران سفلی رشد می کنه.

کلم کالی یه جور سبزیِ برگیه که در آمریکا بسیار مشهور شده و به آرومی جای خود رو در اروپا هم باز کرده. کلم کالی پر از ویتامینای مختلفه. مصرف ۱۰۰ گرم از این سبزی نیاز روزانه ویتامین C در بدن رو تامین می کنه. این سبزی هم اینکه دارای منابع سرشار ویتامین A و مواد معدنی چون آهن و کلسیمه.

ماه ژوئیه زمان به کار گیری واکسینیوم در آلمانه. این میوه پر از ویتامینای گوناگونه و مانع بروز التهاب و عفونت در بدن می شه. می گن یونانیان و رومیا در گذشته های دور از این میوه واسه جلوگیری از دردهای روده استفاده می کردن. واکسینیوم برخلاف شباهت هاش با میوه "آچای" کالری زیادی نداره و چرب نیس. از واکسینیوم واسه جوون نگاه داشتن پوست هم استفاده می شه.

زنجبیل یا زنجفیل یا شنگویر گیاهی دارویی واسه شفای مریضیای دستگاه گوارشه. با مصرف زنجبیل جریان خون در روده راحت تر انجام می شه و التهابای روده درمون پیدا می کنن. زنجبیل از زمانای دور در طب سنتی چین نقش مهمی اجرا کرده و در ایران باستان هم با نام "ژنگویر" کاربرد داشته.

زَردچوبه یا زَرچوبه هزاران ساله به عنوان گیاه و ادویه ای بسیار مهم در هند شناخته شده و هندیان این گیاه مقدس رو تقریبا در هرغذایی می ریزن، چون زردچوبه هم غذا رو خوشمزه می کنه و هم روند هضم غذا رو آسون تر می کنه. رویشگاه اصلی این گیاه هنده و زردچوبه بخش اصلی ادویه معروف به "کاری" رو تشکیل میده. زردچوبه دلیل کاهش کلسترول خون می شه و از التهابا و عفونتای بدن جلوگیری می کنه.

صرف چند بادام در روز دلیل تندرستی بیشتر بدن می شه. خوردن بادام از گرسنگی شدید جلوگیری می کنه، تاثیر مثبتی بر قلب میذاره و از بروز مریضی دیابت نوع دوم و فراموشی جلوگیری می کنه. چربی موجود در بادام چون چربی آوکادو از نوع خوب چربیه و بالارفتن سطح اون در خون نگران کننده نیس.

کوینو-آ گیاهیه که در آمریکای جنوبی می رید و چگونگی طبخ دانه های اون مثل برنجه. بومیان آمریکای جنوبی به اون "دانه اینکا" یا برنج پرو میگن. کوینو-آ به عنوان یکی از بهترین منابع گیاهی پروتئین در سراسر جهان شناخته شده. دانه های کوچیک کوینو-آ شامل تموم ۹ اسید آمینه لازم و آنتی اکسیدانای ضدبیماریا هستن. اونا هم اینکه بدون گلوتن هستن و غنی از مواد معدنی.

منبع : برترینا

منبع :