10 قانون برای مقابله با آلرژی | بیماری

10 قانون واسه مقابله با آلرژی
فردی که به حساسیت فصلی مبتلاست یا سابقه دچار شدن به اونو داره، باید تا می تونه دور اودیه ها، غذاهای تند، بودار، خوراکیای فرآوری شده (مانند سوسیس، کالباس و…) و غذاهای سرخ کردنی رو خط بکشه.

 آلرژی عکس العمل افراطی سیستم ایمنی بدن به عوامل جور واجور و ماده ایه که به طور طبیعی بی ضرره. موادی مثل گرده گیاهان، بعضی داروها، مو و پشم و پر حیوانات، گرد و غبار هوا، بعضی غذاها و نیش حشرات. این مواد آلرژی زا باعث می شن که سیستم ایمنی بدن، زیادتر از اندازه فعال شه و علائم حساسیت رو در بدن بسازه. آلرژیای فصلی، یکی از شکلای جور واجور شایع آلرژی هاست. حساسیت فصلی یکی از مشکلاتیه که بعضی از افراد در فصل بهار و پاییز به اون گرفتار می شن.

ژنتیک از موثر ترین عوامل دچار شدن به حساسیته. به عبارت ساده تر، اگه یکی از والدین به هر یک جور از آلرژی گرفتار باشه، ابتلای یه بچه از ۳ فرزندش به این مریضی دور از انتظار نیس. اگه هر دو والد به حساسیت گرفتار باشن، احتمال ابتلای ۷ بچه از ۱۰ بچه اونا به این مشکل هست.

علائم آلرژی شامل آبریزش بینی، ریزش اشک، سرفه، عطسه و اشکال در تنفس، گرفتگی بینی، عطسه، خارش و تورم پوست، پوست خشک و قرمز و حتی بروز جوشای پوستیه که بستگی به عکس العمل افراد نسبت به اون ماده آلرژی زای خاص داره.

 

هر چقدر تماس فرد با ماده آلرژی زا بیشتر باشه، بیشتر احتمال داره که نسبت به اون حساسیت نشون بده. حساسیت فصلی در چشم موجب ورم ملتحمه، قرمزی، تورم و اشک ریزش و حساسیت به نور، در دستگاه تنفسی فوقانی باعث گرفتگی، خارش و آب ریزش بینی و در دستگاه تحتانی تنفسی موجب سرفه، احساس کمبود هوا خس خس، تنگی نفس و در بینی  احساس خارش در بینی و  گلو ، سقف دهن و گوشا، کاهش دقیق شدن و فوکوس کردن واحساس ناخوشى و خستگی و عصبی شدن می شه.

علائم آلرژی
علائم بینی: آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسهای تکراری و خارش بینی
علائم چشمی: خارش چشم، قرمزی، تورم، اشک ریزی و حساسیت به نور
علائم تنفسی: احساس کمبود هوا و تنفس همراه با صدای خس خس
علائم عمومی در بدن: خستگی و عصبی شدن

شایع ترین علامت در این بیماران عطسهای مکرره که به مدت طولانی گریبانگیر این افراد می شه. علاوه بر اون، گرفتگی بینی و آبریزش بینی هم از دیگر علائم این بیماریه. این مریضی، جزء بیماریهای شایع هستش. هم اینکه این مریضی با آسم هم همراهی داره و مواردی که فرد در اون به هر دو مریضی گرفتار هستش کم نیس.

هر چند هنوز دلیل این که به چه دلیل آلرژی در بعضی افراد بیشتر شایعه، معلوم نیس، ولی استعداد دچار شدن به آلرژی (عکس العمل زیادتر از اندازه سیستم ایمنی بدن) معمولاً در افراد بعضی از خونواده ها بیشتره. هیچ کسی با مریضی آلرژی متولد نمی شه، ولی زمینه دچار شدن به اون، ارثیه. آلرژیا معمولاً در دوران کودکی شروع می شن، ولی ممکنه در هر سن دیگری هم شروع شن. اندازه حساسیتا با افزایش سن کم میشه، ولی ممکنه بعدا دوبارهً برگشت کنه.با دوری از مواد آلرژی زا و مصرف منظم داروها تحت نظر دکتر، میشه آلرژی رو کنترل و درمان کرد.

پیشنهادای مراقبت از خود:
 وقتی که اندازه گرده گیاهان در هوا زیاده، از منزل خارج نشید که بیشتر در بعد از ظهرهای خشک و خنک این جوره، ولی اندازه این گرده ها در هوای سرد و مرطوب (بعد از باران) به طور عجیبی کم میشه.

 

هنگام راه رفتن روی چمنزار و انبوه برگای ریخته شده از درختان به صورتتون ماسک بزنین، چون در این حالت، گرده گیاهان و اسپور قارچا در هوا زیادن.
هنگام رانندگی، تهویه ماشین رو روشن کنین تا مانع از ورود هوای بیرون به داخل ماشین که پر از مواد آلرژی زاست شه.  وقتی که در دور و بر شهر هستین، پنجره های ماشین رو ببندین. وقتی که در فضاهای بسته ای مانند خودروها قرار دارین باید شیشه ها رو به طور کامل بالا بیارین تاکمتر در برابر گرده ها قرار بگیرین.

اگه نسبت به حیوانات آلرژی دارین، اونا رو داخل اتاق نیارین و هنگام دست زدن به اونا ماسک بزنین، یا اینکه در کل، حیوونی در منزل نگه ندارین.
اگه نسبت به گرد و غبار حساسیت دارین، کف اتاقا رو با جاروبرقی جارو بزنین و با دستمال مرطوب، گرد و خاک وسایل رو پاک کنین.

  اگه کولرتان آبیه حتماً باید هر سال پوشال اونو عوض کنین، چون رشد قارچا در پوشال و تنفس اون موجب شدید شدن آلرژی می شه، اگه از کولر آبی استفاده می کنین شاید به سرما آلرژی دارین، بهترین راه پیشگیری اینه که در برابر باد مستقیم کولر قرار نگیرید، به کار گیری آنتی هیستامین هم خوبه.

شست وشوی بینی با سرم نمکی به باز موندن راه های هوایی کمک زیادی می کنه، به کار گیری درمان موضعی اسپریای بینی بسیار کمک کننده س، 2 هفته قبل از شروع علایم با کمک درمان کم آسیب و کم هزینه اسپری ( کلرید سدیم )، می تونین از بروز علایم پیشگیری کنین.

  اگه می تونین باید محل زندگیتون رو تغییر بدین، وگرنه باید از ماسک فیلتر دار استفاده کنین.
آدمایی که دچار خلط گلو هستن و همیشهً احساس صاف کردن صدا دارن و احساس وجود خلط می کنن، بیشتر هیچ مشکلی در ریه و سینوس ندارن و مشکل اصلی برگشت اسید معده است که معمولاً با دوری غذایی و تغییر زمان خوردن و خوابیدن مشکلات به کمترین حد ممکن می رسه.

در این مورد اگه با مراجعه به دکتر حاذق علایم سینوزیت ، آلرژی و علایم ریوی رد شد، مریض شایدً دچار رفلاکس اسید معده به مریه، باید غذای کم حجم و کم چرب استفاده کنه، چای کمرنگ بخوره و مصرف مواد غذایی که شامل مواد رنگی و افزودنی و نگهدارنده س مانند سوسیس ، کالباس، سس و نوشابه رو محدود کنه و 2 ساعت قبل از خواب چیزی نخورد، هنگام خواب هم از ناحیه کمر به بالا شیب داشته باشه، با مصرف کوتاه مدت داروی آنتی اسید خلط و بوی دهن هم برطرف می شه.البته باید اول بررسی شه در صورت تشخیص رفلاکس از این درمانها کمک بگیره.

از تهویه کننده های هوا و فیلترها استفاده کنین. در فصل آلرژی پنجره ها رو ببندین و دستگاه تهویه رو روشن کنین. در فضای خیلی مرطوب با به کار گیری دستگاه رطوبت زدا هوا رو خشک نگه دارین چون رطوبت زیاد باعث رشد هاگها و قارچا می شه و آلرژی رو شدید شدن می کنه.

به جای فرش و قالی از کف پوش استفاده کنین. قالیا محل تجمع گرد وغبار و گرده ها و بقیه عوامل آلرژی زا هستن. کارای باغ داری و گل کاری رو به زمان پس از گرده افشانی و بعد از پایان فصل آلرژی بندازین.
در صورتى که مى دونین به چه گرده گیاهى حساس هستین سعى کنین در فصل گرده افشانى اون گیاه از رفتن به محلهاى رویش اون گیاه خوددارى کنین. از عینکهاى آفتابى براى جلوگیرى از وارد شدن گرده ها به چشماتون استفاده کنین.

اگه در محل زندگی تون گرده هاى گیاهى در فضا پراکنده مى شن، درها و پنجره هاى اتاق خوابتون رو در وسط صبح (حدود ساعت ۱۰) و ابتداى غروب (حدود ساعت ۷) بسته نگه دارین چون که معمولاً در این ساعته ها بالاترین درجه گرده افشانى گیاهى صورت میگیره.
براى درمان علائم از قرصهاى آنتى هیستامین و اسپری هاى ضد التهابى بینى استفاده مى شه. اسپرىا یا قطره هاى بینى ضد التهاب، با کم شدن تورم پوشش درون بینى گرفتگى بینى رو برطرف مى کنن. اسپرىا یا قطره هاى بینى ضد آلرژى با پوشش بینى و چشم مانع اثر عامل آلرژی زا مى شن.

هم اینکه در موارد مقاوم از اسپریای بینی استفاده می شه که با جلوگیری از آزاد شدن هیستامین در بدن از بروز علائم آلرژی جلوگیری می کنه. اگه گرفتگى بینى باعث ناراحتى چندانى نشه، قرص یا اسپرى هاى ضداحتقان خیلى به درد بخور نیستن.

نوشیدن مایعات مشکلات حساسیتای تنفسی فصلی رو کم می کنه. رییس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: نوشیدن زیاد مایعات در کاهش مشکلات حساسیتای تنفسی فصلی و آثار آلرژی موثره. نوشیدن مایعات فراوون اندازه ترشحات تنفسی حساسیت رو رقیق کرده و عامل حساسیت زا اثر کمتری بر بدن میذاره.

  نگهداری گلدانهای کوچیک در فضای منزل، پر پرندگان خونگی و نگهداری حیواناتی مانند جوجه، اردک، گربه، سگ و چیزای دیگه ای به جز اینا در محیط زندگی افراد حساس به مواد آلرژی زا رو با مشکل مواجه می کنه.
مهمترین راه واسه درمان یا کنترل حساسیتای فصلی، نابود کردن عامل ایجادکننده حساسیته. اگه عکس العملای آلرژیک و ایمونولوژیک زیادتر از اندازه طبیعی، ناچیز یا حتی متوسط باشن ممکنه واسه درمان اون به به کار گیری داروهای جور واجور نیاز نباشه. یعنی متخصص واسه سرکوب سیستم ایمنی واسه یه مدت کوتاه و نابود کردن مشکلات حساسیت، دارو تجویز می کنه.

مصرف مکملای غذایی جور واجور از جمله مکمل آهن، روی، کلسیم یا… نمی تونه باعث درمان یا حتی کنترل کامل آلرژیای فصلی شه. البته ممکنه بعضی از موادغذایی بتونن در شدید شدن یا تخفیف علایم حساسیت موثر باشن اما هیچ کدوم از خوراکیا و عناصر نمی تونن به طور کاملً باعث از بین رفتن این مریضی شن. از طرف دیگه ما نمی تونیم خوراکی خاصی رو معرفی کنیم و بگیم که همه افراد گرفتار به حساسیت می تونن با حذف اون، مریضی خود رو سرکوب کنن چون ممکنه نوع حساسیت به موادغذایی از یکی به یکی دیگه فرق داشته باشه.

فردی که به حساسیت فصلی مبتلاست یا سابقه دچار شدن به اونو داره، باید تا می تونه دور اودیه ها، غذاهای تند، بودار، خوراکیای فرآوری شده (مانند سوسیس، کالباس و…) و غذاهای سرخ کردنی رو خط بکشه.
البته یادتون باشه که این غذاا اصلاً نمی تونن عامل اولیه دچار شدن به حساسیت فصلی باشن و مصرف اونا ممکنه فقط شرایط فرد گرفتار به حساسیت رو بد تر و علایم حساسیتش رو شدید تر کنه.

بین خوراکیای جور واجور، مصرف میوه ها و سبزیای تازه و آب می تونه کمی مشکلات حساسیت فصلی رو کم کنه.
ممکنه مصرف بعضی میوه ها مانند کیوی یا بعضی از صیفیا مانند بادمجان یا گوجه فرنگی باعث شدید شدن عکس العملای آلرژیک شه. البته این موضوع به حساسیتای فردی هم مربوطه. یعنی بعضی وقتا بعضی مبتلایان به حساسیت فصلی اصلا به میوه یا صیفیایی که نام بردیم، حساسیت نداشته باشن یا بعضی مبتلایان به میوه های بیشتری عکس العمل نشون بدن.

آزمونای حذف موادغذایی از آسونترین راه های کنترل و درمان حساسیت فصلی در افرادیه که واسه اولین بار به این مریضی گرفتار شدن. یعنی این افراد باید هر روز یکی از خوراکیای فصلی موجود در برنامه غذاییشان رو حذف کنن تا به نتیجه دلخواه که همون شناسایی خوراکی آلرژنه، دست پیدا کنن.

اگه فردی واسه اولین بار غذاهای دریایی مانند ماهی یا میگو مصرف کنه یا پس از چند سال این غذاا رو بخوره، ممکنه به اونا حساسیت نشون بده یا علایم حساسیت اون شدید تر شه، پس این گروه از افراد باید ماهی یا میگو رو واسه یه مدت از برنامه غذاییشان حذف کنن تا شرایطشان بهبود یابد.

 

10 قانون "ضد آلرژی" 
1 – به کار گیری رژیم غذایی شامل ویتامینهای گروه C، B و K
2- دوری از غذاهایی که دارای "بوهای طبیعی" هستن. در میان موادی که در این گروه جای می گیرن میشه به عسل و گرده گله ها اشاره کرد.
3- نبود به کار گیری دارو بدون مشورت با دکتر. آدمایی که از آلرژی رنج می برن بیشتر از بقیه به داروهای شیمیایی حساس هستن.
4- نبود مصرف دخانیات و دوری جستن از محیطهای خاص افراد سیگاری، چون که مخاطهای بینی و چشم می تونن تحریک شن.

5- خوابیدن دست کم 8 ساعت در شب
6- تغذیه مناسب
7- استراحت و دور شدن از کار دست کم به مدت یه ربع ساعت در وقتی که فرد احساس خستگی می کنه.
8- انجام فعالیتهای فیزیکی هفتگی
9- رسیدگی به کارای شخصی در اوقات فراغت
10- نبود مقابله با احساسات شخصی و بروز دادن احساسات در ایجاد رابطه با بقیه. درحقیقت احساسات سرکوب شده، استرسهای روحی و جسمی، زندگی بی نظم و.. فاکتورهایی هستن که سیستم ایمنی رو خلع اسلحه می کنن و موجب نفوذ بیشتر آلرژی می شن.

salamatnews.com

منبع: