10 فرمان واریس | بیماری

:
10 فرمون واریس

:

هفته نامه سلامت:
1- وقتی می شینین، پاهاتون رو روی هم نندازین
روی صندلی، صاف و راست بشینین و پاهاتون رو روی هم نندازین. همون قدر که نشستن درست و مناسب، گردش خود رو در پاها بهتر کنه، انداختن پاها روی هم، جریان خون رو در پاها دچار مشکل می کنه.
2- شلوار و دامن تنگ نپوشید
واسه بهبود جریان خون به قسمتای پایینی بدن، از پوشیدن لباس تنگ در قسمت پاها و کمر دوری کنین. لباسای کمی گشاد و راحت بپوشید.
3- کفش راحت با پاشنه متوسط به پا کنین
کفش راحت، با پاشنه متوسط و اندازه پای خود بپوشید و از پوشیدن کفشای پاشنه بلند، تنگ و ناجور دوری کنین.

4- هنگام استراحت پاهاتون رو بالا ببرین
اگه مدت طولانی ای وایس تادید، طی روز یا بعد از تموم شدن کار خود، پاهاتون رو بالا نگه دارین تا گردش خون در پاها بهتر شه و پاها استراحت کنن. حتی زمان خواب می تونین کمی پاهاتون رو بالاتر بذارین. برداشتن فشار از روی پاها، از تجمع خون در سیاهرگا جلوگیری کنه.
5- بعضی وقتا به واریس خود نگاه کنین!
با اینکه سیاهرگای واریسی کلا مشکل خطرناکی نیستن، ولی می تونن نشون دهنده یه مریضی جدی و خطرناک باشن، پس اگه می بینین وضعیت سیاهرگای واریسی در شما روز به روز بدتر می شه، حتما به دکتر مراجعه کنین تا وضعیت سلامت شما رو بررسی کنه.
6- ماساژدرمانی و خود درمانی نکنین
نباید واسه نابود کردن رگای واریسی از پیشنهادای غیرعلمی مانند درمان با دست، مثل ماساژ پا استفاده کرد. ماساژ یا لرزاندن پا خطرناکه و باعث ایجاد آمبولی (لخته خون متحرک) در رگا می شه که می تونه حرکت کنه و با قرار گرفتن در رگای قلب باعث انسداد اون و سکته قلبی یا در رگای مغز باعث سکته مغزی یا در رگای ریه، باعث انفارکتوس ریوی شه که همه اونا کشنده هستن.

7- ورزش کنین
پیاده روی و دویدن آروم، جریان خون رو در پاها بهتر می کنه و جریان خون مناسب، از پیشرفت و بدتر شدن سیاهرگای واریسی جلوگیری می کنه. هم اینکه روزش منظم، فشار خون بالا رو کم می کنه و سیستم گردش خون کل بدن رو تقویت می کنه.
8- وزنتون رو کنترل کنین
وقتی دچار اضافه وزن میشیم، فشار زیادی به پاها و سیستم گردش خون بدنمون وارد می شه، پس رسیدن به وزن مناسب، خطر دچار شدن به سیاهرگای واریسی رو در خیلی موارد کم می کنه. یه برنامه غذایی سالم و مناسب داشته باشین و از مصرف غذاهای پرکالری و با ارزش غذایی کم دوری کنین.
9- سیگار نکشید
گذشته از اینکه کشیدن سیگار خطرات زیادی واسه سلامت داره چون بالا رفتن فشار خون در اثر مصرف سیگار، چیزی ثابت شده. مصرف سیگار در ایجاد مشکی رگای واریسی موثره.
10- در انتخاب روش پیشگیری از بارداری دقت کنین
هر چند این موضوع به طور کامل ثابت نشده اما مصرف دراز مدت قرصای ضدبارداری با استروژن بالا، خطر دچار شدن به واریس پا رو به دلیل تغییر در کارکرد دریچه های جور واجور و سیستم گردش خون اضافه می کنه، پس اگه واریس در خونواده شما موروثیه و می خواین به مدت طولانی از قرصای ضدبارداری استفاده کنین با دکتر متخصص مشورت کنین تا داروی دیگری واسه شما بنویسه یا بقیه روشای جلوگیری از بارداری رو واسه شما بگه تا از اونا استفاده کنین.

منبع : برترینا

منبع :