10 فرمان طبی برای خانه تکانی بی خطر | بیماری

:
10 فرمون طبی واسه خونه تکونی بی خطر

:

هفته نامه سلامت – دکتر لیلا صدیقی پور*: بیشترین فشار هنگام رفت و روب خونه به ناحیه دست، شونِه و گردن وارد می شه چون هنگام کارکردن بیشترین فعالیت مربوط به این نواحیه، پس واسه جلوگیری از آسیب به این نواحی بهتره به اصول و روشی که در ادامه ذکر می شه، توجه کنین.

1- نبود تعادل رو جدی بگیرین و در صورت ضرورت کمک بگیرین
اگه از قبل دچار آرتروز گردن، نشانگان تونل کارپال یا مشکلات مشابهی در ناحیه دست شدین، باید احتیاط کنین. بهتره از کس دیگه ای واسه انجام کارای خونه کمک بگیرین. اگه دچار ضعف عضلانی هستین یا نمی تونین خوب تعادل خود رو حفظ کنین اصلا روی چهارپایه یا نردبون نایستید.
2- مراقب کشیدگی تاندون باشین
تاندونا در ناحیه شونِه بیشتر آسیب می بینن که بیشتر به دلیل کشیدگی زیادتر از اندازه دستا به بالای سره. مثل وقتی که فرد دستا رو به طرف بالا می بره تا شیشه یا کابینتا و… رو تمیز کنه یا به مدت طولانی در حال نصب پرده س. کشیدگی تاندونا معمولا با درد شدید همراه س. واسه جلوگیری از کشیدگی زیادتر از اندازه دست با گذاشتن چهارپایه زیر پا راحت تر می تونین کارای بالای سر رو انجام بدین.
3- سالم ترین روش بلند کردن اجسام رو بیاموزید
هنگام حمل اشیای سنگین هم ممکنه به تاندونا آسیب وارد شه. باری حمل اشیا تلاش کنین شی رو با دو دست بلند کنین. به کار گیری یه دست، فشار وارده به تاندونا، عضلات و مفاصل رو بیشتر می کنه. دستا نباید حالت کشیده داشته باشه. تلاش کنین جسم رو به بدن نزدیک تر کنین. هم اینکه بهتره از عضلات ناحیه لگن به عنوان تکیه گاه استفاده کنین.

4- نشونه های تونل کارپال رو بشناسین
یکی از مشکلات شایع در خانمای تنگی کانال دسته. این مشکل کم کم ایجاد می شه. خانوما کارایی موند شستشو، دوزندگی، بافندگی و… که لازمه خم و راست کردن دسته رو نباید زیاد بکنن. اعمال تکراری باعث آسیب عصبی می شه که از مچ دست عبور می کنه. علامت اونم گزگز، بی حسی و درد در ناحیه دست و 3 انگشت کناریه.
خانمایی که اینجور مشکلی رو از قبل دارن از چلاندن لباس، سبزی خرد کردن و… قبل از عید یا هر روزی از سال باید بپرهیزند و به محض اینکه احساس درد، بی حسی و خواب رفتگی کردن به دکتر خود مراجعه کنن. این مریضی در مراحل اولیه با بستن مچ بند یا تزریقای داخل مچ دست تا حدودی بهبود پیدا میکنه ولی در موارد شدید به جراحی نیاز داره.
5- آرتروز خودتون رو شدید شدن نکنین
آرتروزهای دست، یه شبه و با کار کردن ایجاد نمی شن و بیشتر در آدمایی که سن بالایی دارن، دیده می شه. مبتلایان به آرتروز هم باید از انجام کارای ظریف و ریز با دست به مدت طولانی که باعث آسیب به مفاصل مچ و… می شه، دوری کنن.
6- گردن خود رو به مدت طولانی ثابت نگه ندارین
موضوع بعدی دردهای گردنه. دردهای گردن معمولا به دور و بر گسترش پیدا می کنه. یعنی فرد در بازوها، ساق دست و نوک انگشتان هم ممکنه درد داشته باشه. دردها بعضی وقتا تیرکشنده هستن. در این مواقع باید به بیرون زدگی دیسک هم شک کرد. البته تشخیص رو دوش پزشکه.
واسه پیشگیری از درد گردن هم وضعیت قرار گرفتن گردن خیلی با اهمیته. خیلی از افراد واسه انجام کاری، مدت طولانی سر رو در وضعیت پایین قرار میدن؛ مثلا هنگام پاک کردن حبوبات یا شستشوی ظرف و لباس و جارو کردن. در این حالت گردن زیاد به سمت پایین خم می شه و فشار روی عضلات گردن و دیسکای بین مهره ای رو بیشتر می کنه. بهتره هنگام کار سر رو راست و به سمت جلو بگیرین.

7- از عضلات گردن واسه نگه داشتن اشیا استفاده نکنین
گرفتن سر به یه سمت هم باعث درد ناحیه کتف و گردن می شه. خیلی از خانوما هنگام کار گوشی بی سیم رو بین گوش و صورتشون قرار میدن و واسه جلوگیری از افتادن گوشی، سر رو به یه سو خم می کنن. انقباض عضلات به مدت طولانی در این وضعیت باعث دردناک شدن گردن می شه.
8- استراحت یادتون نره
بین فعالیتای روزمره باید وقتی رو به استراحت اختصاص داد. انجام حرکات کششی ساده در ناحیه گردن یا حرکات کششی در دستا و بازو بسیار به درد بخور هستن. بهتره بعد از کار چند دقیقه ای دراز بکشین.
9- دردتون رو با گرمادرمانی آرامش بدین
بروز درد در اندامایی مانند دست و گردن بعد از کار طبیعیه و به مرور برطرف می شه ولی اگه درد شدید و تیرکشنده یا احساس خواب رفتگی در عضو وجود داشته باشه، نیاز به بررسیای بیشتریه. واسه دردهای ساده، به کار گیری کمپرس گرم، حموم آب گرم، تشک برقی و… بسیار به درد بخور هستن. البته اگه در اثر افتادن دچار کوفتگی تو یه تیکه از دست یا گردن شدین بهتره تا یکی- دو روز اول سرمادرمانی کنین. یعنی کیسه یخ رو روزی 3 بار و هر بار 10 دقیقه روی محل آسیب بذارین.
10- هیچوقت به شکسته بندها مراجعه نکنین
بعضیا هنوز واسه درمان دردهایی مانند درد دست و گردن به شکسته بندها مراجعه می کنن. این کار اصلا پیشنهاد نمی شه. بارها دیده شده که مراجعه به شکسته بندها باعث شکستگی مهرهای کم، دست و… شده.

5 پیشنهاد تکمیلی
1- زمان شستشوی کف حموم، دستشویی یا آشپزخانه از سفیدکنندهای که در مراکز خرید به فروش می رسن، استفاده کنین و هیچوقت خودتون مبادرت به ساختن سفیدکننده جدید نکنین.
2- بعضی از خانوما واسه تاثیر بیشتر دو ماده رو که از خاصیت اون اصلا اطلاعی ندارن با هم مخلوط می کنن. این ترکیبات ممکنه باعث واکنشای شیمیایی جدید شن که استنشاق اون بسیار خطرناکه.
3- زمان به کار گیری مواد شوینده حتما در و پنجره رو باز بذارین که ماده شیمیایی پخش شده در فضا به سرعت از محیط خارج شه. اگه دچار مشکلات تنفسی و حساسیت شدید به سرعت مکان رو ترک کنین و وارد فضای آزاد شید.
4- مواد شوینده رو داخل ظروف نوشابه یا ظروفی که در اون مواد خوراکی نگه داشته می شه، نریزید. ظروف غذایی این شبه س رو واسه کودکان بوجود میاره که مایع داخل اون خوراکیه و ممکنه در نبود شما شیشه رو سر بکشن. خوردن مواد شوینده بسیار خطرناکه و حتی ممکنه باعث مرگ کودک شه. مواد شوینده حتما باید دور از دم دست کودکان در کمدهای قفل دار نگهداری شن.
5- هنگام شستشوی آشپزخانه یا حموم حتما کنتور برق رو قطع کنین و در صورت برق گرفتگی هم خونسردی خود رو حفظ کنین و با به کار گیری یه چوب یا جسم عایق زخمی رو از منبع برق جدا کنین و از اورژانس کمک بخواین.
*متخصص طب فیزیک و توانبخشی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

منبع : برترینا

منبع :